Korsan Koyu

Korsan Koyu

Kumluca İlçesi Mavikent Mahallesi Karaöz Mevki ile Gelidonya Feneri arasında yer alır. Koy Karaöz sahiline yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Google haritalarda bu bölgede birden fazla Korsan Koyu işaretlidir. Yanlış yöne gitmemek için Karaöz Sahile indiğinizde yüzünüz denize dönükken sol taraftan Gelidonya Feneri’nin bulunduğ Taşlık Burnu yönüne torprak yoldan devam edeceksiniz. Son yıllarda popüler olan bu koy günübirlik tatilciler ile kamp kuran gençlerin gözdesi olmuştur. Yazın hafta içi ve hafta sonu dahil aşırı kalabalıktır. Bu kalabalığın getirdiği kirlilik doğal güzelliği bozacak boyuttadır.

Likya Yolunun güzergahı üstünde yer alan konaklama noktalarından biridir. Likya Yolu Pafta 21: Karaöz-Adrasan, Pafta 22: Gelidonya Feneri – Melanippe bu bölgedir. Bu etapta tek tatlı su kaynağı Karaöz ile Korsan Koyunda mevcuttur.

Melanippe Antik Kenti

Korsan Koyu diye anılan yer Melanippe antik kentinin limanıdır. Burası iki kaya ucunun arasına sıkışmış, genişliği 25 metreyi aşmayan, korunaklı doğal bir limandır. Miletos’lu coğrafyacı Hekataios’ın İ.Ö. 500 de yazdığına göre Melanippe Lykia sınırında, Pamphylia Bölgesi içinde bir Yunan kolonisidir. Helenistik dönem’den itibaren Gagai’nin egemenlik alanındaki küçük bir kıyı yerleşim alanıdır. Kentin önemi, çevresindeki diğer yerleşimlere de hizmet veren korunaklı, doğal bir liman olmasından kaynaklanmaktadır.Kentin Yunanca adının siyah at olduğu bilinmektedir. Piri Reis’in 1521 yılında hazırladığı bahriye kitabında Korsan Koyu limanı için Karaöz (Karaozi) adı kullanılmıştır.

Üç taraftan surlarla çevrilmiş olan kent ortaçağ’da Sanetus Stephanus/Hagios Stephanos adı ilede anılmıştır. Bu adın kentin limanın kuzeybatısında yer alan düzlük alanda Aziz Stephanos için yapılmış olan ve temelleri günümüze kadar ulaşan üç nefli bir kiliseden dolayı verilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Bu kilisenin denizcilere hizmet veren bir kilise olduğu bilinmektedir. Günümüze kadar ulaşan dış duvarlarında sıva üstüne kazınmış gemi ve tekne graffitileri bulunmaktadır.

Kaynak: antalyagezirehberi.net